A projektről

Az Európai Határvárosok Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (ETT) a „HUSKROUA „3. felhívása keretében partnerségben valósítja meg a „Cross-border interventions to reduce air pollution and improve air quality – Határokon átnyúló beavatkozások a légszennyezés csökkentése és a levegő minőségének javítása érdekében” – CrossBordAir című, HUSKROUA/1901/6.1/0058 számú pályázatát.

Partnerek:

· Európai Határvárosok Korlátolt Felelősségű Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (ETT – Vezető Partner)

· Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal (Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály)

· Department for International Cooperation and Innovations of Uzhgorod City Council (UCC) / Ungvár Városi Tanács, Ukrajna/

· Fund for the Development of Cross-Border Cooperation and Special Economic Zones (Uzhgorod FTCD) / Alapítvány a határokon átnyúló együttműködés és speciális gazdasági övezetek fejlesztésére, Ungvár, Ukrajna/


A projekt célja:

· A levegőminőség javítása, a légszennyezettség csökkentése, Szatmárnémetiben, Ungváron és Nyíregyházán, közvetetten pedig a régióban. A légszennyezés – különösen az időszakosan magas szállópor-szennyezettség – a határ menti térségben komoly kihívást, valamint jelentős egészségügyi kockázatot is jelent minden lakos számára. A projekt célja ezért a levegőminőség javítása, a lakossági fűtés és a városi közlekedés (a két fő PM-forrás) által okozott szennyezés – különösen a részecskeszennyezés (PM) – csökkentése.

· Mérés (Mérőeszköz fejlesztés, szoftverfejlesztés)

· Egy új, kifejezetten PM10 és PM 2,5-re kalibrált légszennyezettséget mérő mérőállomás beszerzése és telepítése a Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztály bevonásával Nyíregyházán.

· Az ETT a pályázat keretében tervez egy mobil mérőeszközfejlesztést, amely mérésre, adatgyűjtésre, -tárolásra és -átvitelre alkalmas, továbbá tartalmazza a szükséges eszközöket, szenzorokat és modulokat. Az összesen 100 db mérőeszköz Nyíregyháza, Szatmárnémeti és Ungvár különböző területein lesz kihelyezve. A mérések eredményeképpen valós adatok állnak majd rendelkezésre a légszennyezettség mértékéről.

· IT háttérfejlesztés: A pályázat célja továbbá IT fejlesztés, amely alkalmas adatgyűjtésre, adatbázis-készítésre, valós idejű adatfeldolgozásra, elemzésre és adatmegjelenítésre, továbbá adatelemzések alapján különböző mélységű riportok készítésére (szakmai, döntéshozó, általános felhasználás céljából).

· A levegőminőség javításával, légszennyezés csökkentésével kapcsolatos tevékenységek

· A már kibocsátott káros anyag részecskék elnyelésének növelése faültetéssel.

· A lakosság – különösen a fiatalabb generációk – környezettudatosságának növelése.

· A gyalogos közlekedés feltételeinek javításával az emberek ösztönzése arra, hogy a gyaloglást vagy a kerékpározást válasszák az autóhasználat helyett.

· A projekt összköltsége bruttó 412 841,38 Eur

· Ebből uniós forrás (90% intenzitással) bruttó 371 557,23 Eur

· ETT költségvetése bruttó 204 642,39 Eur

2022.03.30.

Nyíregyházán a CrossBordAir című projekt keretében márciusban összesen 50 darab ezüst hárs, közönséges nyír és magas kőris facsemete került elültetésre a Nyíregyházi Móricz Zsigmond és a Nyíregyházi Móra Ferenc Általános iskolák előtti közterületen, és az intézmények udvarán. A faültetést a tanulókkal közösen Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere és Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere ültette el.

2022. május 11.

A CrossBordAir című projekt keretében Szatmárnémeti városa 50 darab facsemetével gazdagodott, összesen 35 vérszilvafa, 2 hársfa, 5 gömbakác és 8 virágos kőrisfa lett elültetve közterületeken és a Pitypang Bölcsőde és Óvoda területén.

A létesítmény udvarán május 11-én Dr. Kovács Ferenc, Nyíregyháza polgármestere és Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere 10 darab vérszilvafát ültetett el, ezzel is megerősítve a két város szándékát és elkötelezettségét, hogy egy zöldebb és egészségesebb jövőt biztosítson a következő generációk számára.

A honlap „Külgazdasági és Külügyminisztérium Európai Területi Társulások támogatása” című pályázati program keretében valósul meg.

2023. április

A projekt részeként 2023 áprilisában Ungváron az Olekszandr Bohomolec utcában 50 platánt ültettek el. Azért választották ezt a fafajtát, mert a platán ellenáll a betegségeknek, a kártevőknek, a városi gázokkal telített levegőnek és az egyéb káros tényezőknek. Széles levelekkel, terebélyes koronával rendelkezik, amely árnyékot ad majd a gyalogosövezet területei felett, és aktívan felfogja a port és a szenet a kipufogógázokból. Nagyon gyorsan növekszik, egy év alatt akár 2 méteresre is megnőhet. A platánok néha több mint 2 ezer évig élnek.

2023. május

A 2023-as tanév májusában Ungváron oktatási program valósult meg a Határokon átnyúló beavatkozások a légszennyezés csökkentése és a levegő minőségének javítása érdekében c. projekt keretében, amelynek Kárpátalja megyeszékhelye egyben a partnere is. A projekt oktatási programja során több rendezvényre is sor került.

A képzés első résztvevői tinédzserek voltak. Egy ökológiai szakember irányításával képzési műhely formátumban alkalmazott kutatásokat végeztek. Műszereket, berendezéseket és vegyszereket alkalmazva a vezető utasításai és útmutatásai alapján vizsgálták Ungvár város légszennyezettségi szintjét, és a megfigyelés napján a város légszennyezettsége a vizsgálat napján némileg magasabbnak bizonyult a megengedettnél.

A projektben középiskolás gyerekek is részt vettek. Kifejezetten számukra készítettek elő és tartottak meg egy előadássorozatot a levegőszennyezés csökkentését és a levegő minőségének javítását célzó intézkedésekről. Az ungvári iskolák több mint félezer, 6-9. osztályokban tanuló diákja hallgatta meg az előadásokat. A gyerekek tájékoztatást kaptak a környezetszennyezés, ideértve a légszennyezés főbb forrásairól, a szennyezett levegőnek a gyermekek egészségére, sőt pszichéjére gyakorolt hatásáról, a közeljövőben várható veszélyekről és az előrejelzésekről, de ami a legfontosabb – azokról az intézkedésekről és hétköznapi módszerekről, amelyek segíthetnek csökkenteni a levegőszennyezést, és javítani annak minőségét; a lakóhelyiségek fűtésének kevésbé szennyező módjairól, a legújabb technológiák felhasználásáról a levegőbe történő károsanyag kibocsátás csökkentése érdekében stb.

A projekt legkisebb résztvevői, az ungvári iskolák alsó tagozatos osztályaiban tanulók számára Tiszta levegő az egészség helye témában rajzpályázatot szerveztek, amelyen 102 diák vett részt.